Компетенции за критично мислене – Дейност 2: 1-2-4-Цяла група

Критичното мислене-Споделен опит от партньорите от Турция

 

Тази техника е добър начин да получите богат разговор и повече идеи чрез използване на малки групи. Включва принципа на предварително обвързване, критично мислене и ясно изразяване на мисълта.

Описание:

Първо: Индивидуален размисъл и предварителен ангажимент. Дайте на участниците малко време за размисъл върху даден въпрос или проблем. Можете да използвате общ проблем или да накарате всеки човек да избере свой собствен проблем. Накарайте ги да запишат своята мисъл или позиция по въпроса. Да пишеш означава да мислиш отново. Като пишат, участниците предварително се ангажират с идеите си без външно влияние. Насърчете участниците да използват рамката на State, Elaborate, Exemplify и, ако е възможно, Illustrate (SEEI). Например „Ето какво мисля, ето какво имам предвид с това, позволете ми да дам пример и ето графична илюстрация (или аналогия).“ Ако можете да изпълните всички тези стъпки, вие сте обмислили проблема напълно.

Двама: Накарайте участниците да намерят друг човек и да споделят своите идеи. Записвайте всички нови мисли или прозрения.

Малки групи: Поканете всяка от двойките да се присъедини към друга двойка, за да споделят накратко своите проблеми и всички получени прозрения. След това споделете наблюдения за качеството на проверката на проблемите от всяка двойка. Как бяха формулирани проблемите? Какво липсваше в обяснението? Имаше ли открити пристрастия?

Цяла група: Поканете всички обратно в цялата група. Задайте отворен въпрос като „Какви прозрения излязоха от вашите разговори? Какво научи? Как се промени твоето разбиране/гледище на проблема?“ Накрая попитайте „Какви са вашите 15% от проблема?“

Пример:

„Повечето хора имат около 15 процента контрол над своите ситуации. Останалите 85 процента се намират в по-широкия контекст, оформен от общите структури, системи, събития и култура, в която работят. Предизвикателството се крие в намирането на начини за поетапно създаване на трансформационна промяна: чрез насърчаване на хората да мобилизират малки, но значими „15-процентови инициативи“, които могат да предизвикат снежна топка в ефекта си. Когато се ръководи от чувството за споделена визия, процесът може да се докосне до способността за самоорганизиране на всички участващи.“

Гарет Морган, The Globe and Mail

Няма значение дали сте генерал или войник, висш ръководител или член на екипа. Все още имате само вашите 15 процента. Къде имате свободата да действате? Какво има във вашите 15%?

Разраствайте се от малки групи (1 към 1) в по-големи групи и обменяйте представители на групата. Това е чудесен начин да влезете в богат разговор с малки групи. Стъпките са:

  1. Подгответе се: Позиционирайте проблем или проблем в един ясен въпрос.
  2. Обмислете индивидуално: Дайте на участниците две минути мълчание, за да обмислят въпроса. Те могат да затворят очи, да напишат няколко бележки и т.н.
  3. Споделете по двойки: Помолете участниците да станат, намерете партньор и споделете и двете идеи за 10 минути. Те могат да изберат най-близкия човек или да се движат наоколо, за да смесят.
  4. Дискусия в групи: Помолете всяка двойка да си партнира с други двойки в групи от 4-6 за 10 минути. Предложете им да започнат със споделяне на интересни теми от предишния кръг и след това да преминат към разговор като група.
  5. Жътва като цяло: Помолете всички да се върнат към „цялата група“ за 10 минути. Отворете с „Какви прозрения излязоха от разговора ви?“ или „Как се е променило вашето разбиране/възглед за проблема?

 

Scroll to Top