Младежко предприемачество-Примерни програми за обучение (опит от Турция)

ДЕЙНОСТ ОПИСАНИЕ
Заглавие: Младежко предприемачество

 

Цели: След тази програма за обучение участниците ще могат

 

•Развиват висококачествени умения и компетенции.

•Реализират чувство за инициативност и младежко предприемачество, включително социално предприемачество.

•Разбират обучението по предприемачество и социалното предприемачество сред младите хора.

•Насърчаване на развитието на социални, граждански, междукултурни компетенции, медийна грамотност, критично мислене, също така борба с дискриминацията, сегрегацията, расизма, тормоза и насилието.

•Подобряване на достъпа, участието и резултатите от ученето на учащите в неравностойно положение, намалявайки различията в резултатите от обучението.

•Осигуряване на активно участие на младежите в обществения живот и възможност за насърчаване на качествена младежка работа.

 

Резултати от обучението: Придобити знания:

Въз основа на теоретичните знания, придобити от това обучение, участникът ще научи теоретичната информация за обучението по предприемачество и социалното предприемачество сред младите хора, като вземе предвид развитието на социални, граждански, междукултурни компетенции, медийна грамотност, критично мислене, също така борбата с дискриминацията, сегрегацията, расизъм, тормоз и насилие.

Участникът също така ще знае за ключовите компетентности и начините за тяхното развитие.

Умения:

Участникът основно ще може да разработи мисия за участие в обучението по предприемачество и социалното предприемачество. За тях ще бъде възможно да могат да прилагат знанията за това как да бъдат предприемачи и как да интегрират основни умения по време на процеса.

В края на това обучение участникът ще може да сравни добри примери за обучение по предприемачество и социално предприемачество сред млади хора от различни страни. Така те ще могат да ги анализират и синтезират за нови начини да бъдат част от предприемачеството.

Те също така ще се научат да разбират своите информационни нужди и да използват резултатите от съвременните техники, като ги прилагат при поставянето на цели.

Нагласи:

Очаква се общото отношение на участниците да разберат, че са част от гражданското общество за решаване на проблеми.

Участниците ще осъзнаят, че имат способността да определят своите информационни нужди, както и потенциални умения за развитие на собственото си общество.

Те ще подобрят достъпа, участието и резултатите от обучението на учащите в неравностойно положение, намалявайки различията в резултатите от обучението.

Методология: Проблемно-базирано обучение:

·         Проучете проблемите

·         Посочете какво е известно (индивиди)

·         Мозъчна атака и обмен на информация за знания

·         Дефинирайте проблемите

·         Разработете решения на проблемите

·         Презентация (групи)

·         Дискусия

·         Оценка

Описание на предложените дейности: Първа част от сесията:

Участниците индивидуално ще съберат необходимата информация, за да научат нови концепции, принципи и умения за предприемачеството и връзката му със социалното предприемачество.

Те ще бъдат разделени на групи, за да изброят какво вече знаят за концепцията, какви проблеми наблюдават в своето общество и да изброят кои области им липсва информация. Те ще използват техника за картографиране на ума за това.

Групите ще споделят и обменят намерените ресурси и информация, които ще помогнат за създаването на убедителен аргумент. Те ще дефинират въпросите за прилагането на младежкото предприемачество в техните общества и ще разработят решения.

Всеки участник ще изброи възможни области, действия и решения на проблема и ще формулира потенциални хипотези.

 

Втора част на сесията:

Всеки от говорителите в групи ще има ограничено време, за да представи заключенията на своята група. Те ясно ще заявят и ще подкрепят своето заключение със съответната информация и доказателства. Участниците ще обсъдят заключенията.

Те са помолени да оценят своето представяне и да планират подобрения за проблема. Те ще бъдат подкрепени да използват SWOT анализ за раздела за оценка.

Обучителят ще им предостави лист за SWOT анализ, за да извършат систематичен анализ на силните, слабите страни, възможностите и заплахите на техните аргументи (SWOT).

След това всички групи са разделени, обучителят, с участието на всички ученици поотделно и с помощта на техники за мозъчна атака, учениците ще излязат с идеи, за да съберат повече идеи за всеки SWOT анализ.

Резултати / резултати: Първа част от сесията:

Познанията за различни реализации на младежкото предприемачество се консолидират и креативността в намирането на нови решения за предизвикателства се увеличава през първата част на обучителната сесия.

 

Втора част на сесията:

След приключване на първата част от сесията, участниците ще започнат да представят решения, които са разработили.

След това участниците обсъждат заключенията от своите презентации. Така обучителят ще обобщи различни решения. Обучителят подчертава казаното по време на дискусията и какви нови неща са научили.

Всяко решение ще бъде оценено от студентите чрез SWOT анализ. Те обсъждат силните, слабите страни, възможностите и заплахите на своите решения в съответствие с гражданите:

  Полезно вредно
Вътрешен произход Силни страни Слаби страни
Вътрешен произход Възможности заплахи

Всички възможни обстоятелства, които могат да повлияят на успеха на решението, ще бъдат обсъдени от участниците. След това те ще бъдат помолени да обсъдят и да дойдат със стратегии и възможни превантивни решения на заплахите.

Материали, оборудване: Треньор:

Материали за писане

● Лента

● Лаптоп

● Проектор

● Текстове за раздаване

Участник:

●       Материали за писане

Препоръчителна продължителност: Първа част на сесията (1ч):

Втора част на сесията (1ч):

Оценяване/ Оценка

 

Оценката на участниците ще зависи от въпросник. Обучителят ще измери до каква степен участниците са разбрали концепцията за младежко предприемачество и до каква степен са постигнати целите на дейността.

Втората оценка ще се основава на наблюденията на обучителя чрез формуляр за оценка. Обучителят ще оцени процеса на обучение, мотивацията на участниците, как е представянето на обучителя да въведе концепцията и какво може да се развие до следващите обучения.

Препратки и други полезни източници:  
Scroll to Top