Упражнения за борба с дискриминацията и сегрегацията-Дейност 4: ДЖЕНДЪР ГАРДЕРОБЪТ

Дейност 4: ДЖЕНДЪР ГАРДЕРОБЪТ

Цели: Размишляване върху половите стереотипи; разбират процеса на стереотипизиране и как да го управляват и овладяват.

Стереотип: опростяване чрез нашия мозък, който формира широки категории, за да организира по-добре огромното количество информация, която ни заобикаля. Стереотипите могат да се трансформират в действия, повтарящи се в ежедневието ни. Те не ни позволяват да разпознаем и оценим индивидуалността и вътрешния опит. Те могат да доведат до дискриминационно поведение, емоционално потискане и насилие (психофизическо).

Метод: групова работа за поставяне под въпрос на стереотипите. Започнете от ежедневен личен опит и знания. Повишаване на осведомеността за връзката между мисли-емоции-поведение.

1-ва ФАЗА: запознаване + разделяне на групи (смесени по държави) Фасилитаторът представя ледоразбивача и след това обяснява дейността по прост начин, без много подробности. Участниците се разделят на групи от 5-6 души, смесени от различни националности и възрасти + 1 фасилитатор, който ще бъде и времеизмервач.

Начален меморандум:

  • Нищо не е абсолютно добро или лошо, нашата реч ще идва от ясно индивидуални гледни точки и личен опит. Не говорете от името на други хора.
  • Не се тревожете за думите, уважавайте другите и говорете ясно за себе си. Без война на думи, например „Хей, какво каза?!”

2-ра ФАЗА: групова работа

Всяка група трябва да избере един публичен говорител, който ще направи синтез на дискусията (с помощта на всички в групата) и след това ще представи груповата работа на пленарната зала. Фасилитаторът ще бъде референция, но няма да участва активно в дискусията. Групата ще обсъди това:

КАРТИРАНЕ НА ВЪОБРАЖЕНИЕТО: „ПОЛНИЯТ ГАРДЕРОБ“

Характер на тялото, психология, социални роли
Жена
Мъж

Таблицата трябва да бъде съставена от групи от 5-6 души. Целта е да се идентифицират разликите между мъжете и жените относно:

– Тяло;

– Характер и психология (в тази точка участниците може да се почувстват по-ангажирани);

– Социални роли.

Отношение: успокоявайте, не мълчете, приветствайте всяко себеизразяване такова, каквото е, без да преценявате положителната или отрицателната му стойност, признавайте всеки човек и неговата/нейната гледна точка такава, каквато е (може и стереотипна!).

Неразрешените конфликти трябва да бъдат подчертани и отбелязани или дори може да се създаде четвърта колона на масата, според разработката на групата. Подчертайте някои интересни фрази, които групата смята за важни. Говорете за природни или културни стереотипи.

3-та ФАЗА: обща среща, представяне на групите, обща обратна връзка и заключения.

  • Лъчи от цветове: първо, голяма хартия ще бъде поставена на пода в центъра на пленарната зала с цветни моливи и участниците ще бъдат поканени да направят няколко линии с цветове според чувствата си по време на фазата на групова работа , или в края му. Полученото изображение трябва да изглежда като слънце с много цветни лъчи. Не се изисква тълкуване.
  • Презентация: всяка група ще представи своята работа на пленарната зала чрез гласа на избрания публичен оратор: кратко време, ключови думи.
  • Пленарна дискусия: след това някои въпроси ще бъдат зададени от диригента на пленарната зала, относно процеса на дискусията и чувствата на участниците. Това ще бъде интересно, защото ще изследва не основната изрична работа, а скрития слой на конфронтацията, която движи емоции и лични чувства чрез думи, жестове, погледи, пози. Напр. „Как е позата ми, когато се сблъскам с тази тема/думи?“, „Как се чувствам, когато слушам/говоря за нещо?“, „Как съм обусловен от такива мисли и емоции?“ Пленарната дискусия се фокусира върху връзката между мисли и емоции; присъствие с физически усещания, напрежение и релаксация; самосъзнание и самоовладяване. Преместване на осъзнаването от външната ситуация (думи, други) към вътрешното състояние (чувство, емоция), забелязване на ограничаващи пози, самообуславяне, самоосъждане и потискане.

Прочетете картата хоризонтално: ако съм мъж, имам това тяло и тези чувства, така че трябва да имам тази социална роля. Какво се случва, ако извадя неща от гардероба, които са различни от моите? Например, някои чувства, експериментирани от жени, могат да бъдат експериментирани и от мъже?

Допълнителен ресурс: Азбука на дискриминацията

Цел: разпознаване, идентифициране, генериране на осведоменост и съпричастност към различните видове дискриминация, на които са подложени много хора, и придобиване на образователни ресурси за повишаване на осведомеността за всеки дискриминационен процес в нашата непосредствена среда.

Описание: Работете в по-малка група, за да дефинирате някои полезни термини за дискриминацията и да ги представите на останалите.

Scroll to Top