Основните цели на упражненията са участниците да разпознаят расизма като комплексно понятие, разделено на измерения, като негативно отношение към определени расови групи (предразсъдъци) и негативно поведение към тях (дискриминация), поддържане на социални митове за расови групи и институционални расизъм, както и предоставяне на инструменти за борба срещу расизма в обществото. За да станем част от решението, трябва да разработим дефиниции и решения за расизма и анализи на проблемите, които са полезни и подходящи. Трябва да работим, за да променим себе си и нашите институции.
Дейност 1: Какво знаем и чувстваме за расизма? (Упражнение „Ледоразбивач“)
Цели:
- да помогне на участниците да повдигнат въпроса за расизма;
- да признаем нашите чувства, както и нашата информация относно расизма;
- създаване на атмосфера на честност, откритост и доверие.
Материали: хартия или прозрачно фолио.
Инструкции:
- Помолете участниците да се разпределят в групи от четирима или петима.
- Помолете групите да се представят и назначете лидер на групата.
Дискусия: „Какви аспекти/прояви на расизма ви притесняват:
а) като член на вашата професия
б) като член на общността?’
Груповите лидери докладват на по-голямата група за тревогите, преживяванията и съмненията на своята група.
Време: 45 минути
Дейност 2: Размита концепция: расизъм
Цели: допълнително изясняване на елементите на расизма; за да демонстрира колко рефлексивно е разбирането ни за расизма.
Материали: хартия; химикалки или маркери от филц.
Инструкции:
- Помолете участниците да формират групи от по четирима и да нарисуват кръг с линии, излъчващи се от него (показан по-долу).
- В средата на кръга напишете думата расизъм.
- Помолете участниците свободно да асоциират думата расизъм и да напишат отговорите си в края на всеки ред.
- Споделете колелата в голямата група.
Дейност 3: Каква ми е ползата от институционалния расизъм?
Цели: да се даде възможност на участниците да разберат, че институционалният расизъм е от полза за някои бели; да даде възможност на участниците да измислят аргументи срещу институционалния расизъм.
Материали: хартия; флумастери; самозалепваща лента.
Инструкции: Разделете участниците на групи от четирима или шестима. Помолете всяка група да обмисли начини, по които:
- дискриминационните практики в тяхната институция или професия срещу наемането на членове на малцинствената група биха облагодетелствали служителите;
- политика на положителни действия в тяхната институция за наемане на членове на малцинствената група би поставила служителите в неравностойно положение;
- да измислят аргументи за борба с подкрепата на служителите за дискриминационни практики и отхвърлянето на политиката за положителни действия.
Помолете всяка група да запише отговорите си в колони, обозначени с (a), (b) и (c). Споделете отговорите в голяма група.
Бележка към фасилитатора: Това упражнение е предназначено да бъде овластяващо преживяване, тъй като дава възможност на участниците да измислят аргументи срещу бъдещи преживявания на институционален расизъм, фасилитаторът трябва да е готов да допринесе със собствени идеи.
Времетраене: 1,5 – 2 часа
Дейност 4: Думи и фрази, които обиждат
Цели: да се даде възможност на участниците да разберат, че всеки от нас се обижда от определени думи или фрази; да развият чувствителност у участниците към думи и фрази, които обиждат другите.
Материали: набор от празни индексни карти — достатъчни, за да има всеки човек по три; хартия; флумастери; химикалки; набори от карти, базирани на „Думи и фрази, които обиждат“ (по-долу).
Инструкции:
- На всеки човек се дават три празни индексни карти и се иска да напише три думи или фрази, които лично го обиждат.
- Участниците се разделят на групи от по петима. За всяка се определя лидер на групата и той/тя събира картите и ги разбърква. Групата седи в кръг и картите се поставят в купчина в средата. Един човек взема първата карта, прочита я на глас и след това води групата в дискусия защо думата или фразата е обидна. Ръководителят на групата записва накратко отговорите. Следващият човек взема карта и повтаря процедурата и така нататък в групата, докато всички карти бъдат прочетени.
- След като всички карти бъдат обсъдени, авторът на всяка карта може да пожелае да изясни защо дадена дума или фраза ги е обидила, ако групата не е успяла да я обясни адекватно.
- Фасилитаторът сега раздава набор от подготвени карти (на базата на твърденията по-долу) на всяка група. Те повтарят процедурата, използвана на техния личен набор от карти.
- Фасилитаторът моли всеки ръководител на група да сподели отговорите на групата за всяка карта. Групата обсъжда различни интерпретации и фасилитаторът изяснява всяка дума или твърдение, което е озадачило участниците.
Бележки към фасилитатора: Участниците са помолени да направят свои собствени карти като първа стъпка в разбирането, че думите и фразите влияят на хората по различен начин. Някои хора не се обиждат от някои фрази, но други са и хората трябва да бъдат чувствителни към това, което разстройва другите. Следователно участниците се обезсърчават да казват „Е, не разбирам защо това обижда някого. Не ме обижда. Те трябва активно да търсят да разберат защо това обижда някого.
Време: 1,5-2 часа
Думи и изрази, които обиждат:
Бял човек към черен човек: „Мисля, че вашите хора са постигнали голям напредък“.
Бял учител за ромските деца: „Ако им позволим да си вземат учебниците вкъщи, те просто ще ги изцапат или унищожат“.
Бял човек към свой познат виетнамец: „Ти си различен от повечето азиатци, които познавам“.
Бял човек към черен: „Някои от най-добрите ми приятели са чернокожи“.
Бял човек към латиноамериканец: „Не знаех, че си латиноамериканец – не се държиш като такъв“.
За всяка етническа или расова група: „Всички те правят това“.
Бял човек към цветнокож: „Не разбирам какво искате вие“.
Бял към черен: „Наистина ли си черен, не изглеждаш така“.
Бял човек към чернокож: „Сигурно се гордеете с Барак Обама“.
Дейност 5: Стратегии за справяне с расистки действия
Цели: да помогне на участниците да разработят стратегии за справяне с расистки ситуации; за да се даде възможност на участниците безопасно да обърнат някои от тези ситуации чрез ролева игра.
Материали: празни индексни карти; химикалки.
Инструкции:
- Помолете участниците да напишат описание на расистка ситуация, която са наблюдавали, чували или с която са се сблъсквали лично. Помолете ги да обяснят на картата ролята на всеки човек в ситуацията. Съберете картите и ги разбъркайте.
- Разделете участниците на групи от по трима или четирима и раздайте по една карта на всяка група и помолете групата да разработи ролева игра, която описва антирасистка позиция или резултат. Няма значение дали няма достатъчно роли за всеки член на групата; останалите могат да допринесат с идеи.
- Накарайте членовете на групата да играят ролевата игра. Обсъдете с групата и поискайте алтернативни действия. Повторете процеса за всяка група.
- Добавете семинара на Триадата за културни знаци по-долу.
Време: 30 минути за дискусия; 10 минути за всяка ролева игра