Развитие на граждански компетентности

Развитието на граждански компетентности има за цел да образова отговорни членове на местната общност и обществото като цяло да разбират принципите и механизмите на функциониране на демокрацията и да действат, за да изпълнят ролята си на отговорни граждани. Придобиването на знания, умения и нагласи, необходими за живот в демократично общество, може да се осъществи на три нива: научаване за демократично гражданство; развитие на разбиране и формиране на нагласи за демократично гражданство; практически опит на демократично гражданство.

Упражненията за развитие на граждански компетентности акцентират върху: активност и отговорност в обществения и личния живот; грижовно отношение към природата; личностно развитие и социализация; разбиране на основните човешки права и свободи; толерантност към мислите и възгледите на другите; лична идентичност, увереност и отдаденост при вземането на решения; отговорност към околната среда; активно гражданство, чувство за гражданска отговорност и други. Дейностите работят с помощта на ефективно сътрудничество, интерактивни методи на обучение, базирани на проблеми подходи, партньорско обучение, работа в екип, дискусия, мозъчна атака и практически упражнения, свързани с горепосочените области.

Дейност 1: Матрица на властта

Цел: Повишаване на осведомеността за факта, че всички хора са различни, но равни, независимо от техните физически или социални характеристики. Трябва да уважаваме всички хора.

Очаквани резултати:

  • Знаейки, че хората са различни, но равни;
  • Разбиране на общочовешките ценности;
  • Толерантност към другите, техните мнения и възгледи;
  • Осъзнаване и оценяване на разнообразието в света;
  • Уважение към общочовешките ценности;
  • Умение за работа в екип.

Време: 15 мин.

Инструкции:

  1. Сформирайте малки групи. Всяка група получава набор от карти със списък от думи, характеризиращи различни социални групи: Деца. Хора с увреждания. Жени. мъже. Рома. Китайски. поляци. Монаси. политици. мюсюлмани. европейци. Азиатци. американци. африканци. политици. Ученици. Учители.
  2. Хората в групите внимателно разглеждат картите и ги сортират по значимост в обществото според тях. Първата група представя своята последователност от карти, докато други сравняват собствените си резултати с нея.

Дискусия:

Защо поставихте картите по този начин?

Искате ли да ги поставите по различен начин? Защо?

Защо картите са поставени по различен начин в различните групи?

Какво е отношението ви към факта, че значимостта на хората се определя от възрастта, пола, и цвят, национална идентичност или религиозни възгледи?

Дейност 2: Всички различни – Всички равни

Цел: Обяснете, че всички хора са равни, а предразсъдъците са негативно явление, което пречи на откритото взаимодействие и комуникация между хората.

Очаквани резултати:

  • Знае, че всички хора са различни, но равни;
  • Уважава представителите на други расови, национални и етнически групи;
  • Разбира отрицателното въздействие на предразсъдъците.

Компоненти на гражданските компетентности, които могат да бъдат развити чрез прилагане на това упражнение:

  • Толерантност към другите, техните мнения и възгледи;
  • Осъзнаване и оценяване на разнообразието в света;
  • Уважение към общочовешките ценности;
  • Умение за работа в екип.

Използвана литература: Компас. Наръчник за обучение по права на човека с млади хора.

Време: 15 мин.

Инструкции:

  1. На участниците се четат два цитата:

„Всички хора на Земята от изток до запад, от север и от юг съставляват една група; (те) се различават по три различни характеристики: поведение, физически външен вид и език.

„Тези, които живеят в Далечния север (на Европа…) са страдали от това, че са твърде далеч от слънцето. Въздухът им е студен и небето им е облачно. В резултат на това темпераментът им е хладен, а поведението им е грубо. В резултат на това телата им са станали огромни, цветът им е побелял, а косите им са увиснали. Те са загубили остротата на разбиране и остротата на възприятието. Те са победени от невежество и мързел и заразени от умора и глупост. (Авторът Саид ал-Андалуси е известен учен от Кордоба (в днешна Испания), който е добре известен със своята мъдрост и знания. Трябва да се помни, че по това време средиземноморският басейн и особено арабските кралства около той представлява – за автора – центърът на цивилизацията. Науката не е била толкова напреднала в Северна, както Саид нарича Северна Европа, както в арабския свят, Персия, Китай и Индия.).”

  1. Учениците се обединяват в групи от по трима и отговарят на следните въпроси:
  • Какво казва текстът за автора?
  • Защо авторът описва хората от Северна Европа по този начин?
  • Защо авторите пишат такива текстове?
  1. Един представител на групата от трима представя резултата.

Дискусия:

  • Можете ли да дадете примери за хора, които са съдили другите?
  • Какви са последствията от ситуациите, когато хората не са ценени заради това, което са, а заради техния произход или пребиваване, и са неуважавани поради този фактор?
  • Какво трябва да направим, за да устоим на въздействието на предразсъдъците?

Резюме: Повишаване на осведомеността за факта, че хората не могат да бъдат съдени в зависимост от района на пребиваване, цвета на кожата, косата, формата и цвета на очите, нивото на образование или други характеристики. Откритостта и толерантността без предразсъдъци са важни за комуникацията и между хората.

Дейност 3: Джамия в Слийпивил

Цел: Обяснете, че свободата на религията и религиозната толерантност са основни ценности и допринасят за формирането на уважение към човешките права.

Време: 15 мин.

Инструкции:

  1. Участниците се групират в 5 отбора, като всеки от тях получава текст: ДЖАМИЯ В СЛИПИВИЛ.

„Вие живеете в живописния град Слийпивил, град с около 80 000 жители. През последните 60 години населението се е променило радикално, отчасти защото младите хора най-вече се опитват да се преместят в по-големите градове, за да търсят работа, но също и защото в региона са пристигнали голям брой имигрантски семейства, много от мюсюлмански страни. Някои от тези семейства са тук от 3 поколения, но все още се третират с подозрение като „новодошли“ от много хора в града. Сега те съставляват почти 15% от общото население. Проблемът, който сега разделя града, е желанието на мюсюлманите в Слийпивил да построят джамия върху парче изоставена земя, принадлежащо на Съвета. Тази земя е била незастроена и е била източник на оплаквания до Съвета от години: тя е близо до главната търговска улица и е район, където вандализмът и употребата на наркотици са били редовен проблем. И така, когато богат бизнесмен предложи да вземе проблема от ръцете на Съвета, кметът реши, че неговият щастлив ден е настъпил! Съветът с готовност се съгласи да отстъпи земята и да финансира 20% от строителните разходи за нова джамия на мястото. Останалите 10% от разходите по строителството, които бизнесменът не може да покрие, трябвало да бъдат намерени от мюсюлманската общност. Строителството трябваше да започне тази седмица… но Съветът беше залят с оплаквания от гневни жители, които възразиха срещу проекта. Седмица по-късно акаунтът на Съвета в Туитър беше хакнат от антимюсюлманска група и бяха изпратени няколко обидни и расистки туита – някои насърчаващи хората да излязат на улицата и да „ловят чужденците“. Последва увеличение на расистките атаки срещу мюсюлмани, някои от които доведоха до насилие. Веднъж някой беше тежко ранен. Няколко мюсюлмански групи реагираха и насилието между различни банди изглежда се увеличава. Кметът на Слийпивил призова за спокойствие и обяви, че решението за построяването на джамията ще бъде преразгледано след обществена консултация.”

  1. Всяка група получава ролята, която трябва да представи по време на срещата с кмета. Групата идентифицира три кратки аргумента за построяването на джамия или против това, в зависимост от ролята.

РОЛИ:

  • Вие представлявате Традиционалистическата партия в градския съвет и сте много силно против джамията. Не смятате, че е правилно земята и ресурсите на Съвета да се изразходват за място за поклонение, което не зачита традициите на тази страна и този град. Смятате, че семействата на имигрантите имат привилегията да им бъде позволено да живеят тук и че не трябва да се опитват да налагат различен начин на живот в страна, в която са гости. Някои от членовете на партията са силно антимюсюлмански, вярвайки, че прякото насилие е това, което трябва да се очаква от общност, която вярва в такава насилствена религия. Наистина бихте искали да намалите броя на мюсюлманите в града, защото смятате, че са покварили традиционните ценности на Слийпивил. Също така сте сигурни, че джамията ще се превърне в място за срещи за набиране на терористи.
  • Вие представлявате Популистката партия в Общинския съвет. Вие подкрепихте първоначалното решение джамията да бъде построена върху земята, отчасти защото осъзнавате, че мюсюлманската общност е била много добра за икономиката на града и не искате да ги отчуждите. Но вие бяхте много притеснени от оплакванията на жителите и не искате да създавате ненужен конфликт в общността. Освен това сте загрижени за мястото си на следващите избори за Съвета, така че вероятно ще подкрепите опцията, която изглежда най-малко противоречива.
  • Вие представлявате Партията на разнообразието в Общинския съвет. Смятате, че сравнително големият дял хора от различни части на света е добавил към културата и интереса на Слийпивил и смятате, че е несправедливо, че градът е лишил много от тези хора от възможността да практикуват религията си толкова дълго. Бихте искали да видите повече диалог между различните общности в Слийпивил и сте се ангажирали да се опитвате да успокоите насилието и да съберете противопоставящите се страни, за да говорят. Виждате, че пустеещата земя създава социални проблеми в града и че Общината в момента няма пари да я благоустрои.
  • Вие сте член на младежката група за действие. Вашата група беше създадена, за да се справи с някои от най-лошите проблеми на младите хора днес в Слийпивил. Вие виждате изграждането на джамията като решение както на нуждата на мюсюлманската общност от място за поклонение, така и като решение на многобройните социални проблеми, които са резултат от това, че земята е изоставена толкова дълго. Вие подкрепяте изграждането на тази джамия, но сте загрижени, че други социални проблеми могат да бъдат пренебрегнати от Съвета, ако те трябва да допринесат за изграждането. По-специално, бюджетът за младежта през последните 5 години беше намален до ниво, при което не може да започне да отговаря на нуждите в града.
  • Вие сте членове на “Мюсюлманската асоциация на Слийпивил”. Вие от години молите Съвета да предостави място за поклонение на мюсюлманската общност, но винаги е било отказано по финансови причини. Смятате, че е несправедливо от мюсюлманската общност да се иска да поеме 10% от строителните разходи, когато икономическите условия са толкова тежки за повечето хора и когато християнската общност има 11 различни места за поклонение и те се използват от много по-малко хора, отколкото би била джамията. Смятате, че приносът, който вашата общност е направила за града, не е оценен, че хората във вашата общност са несправедливо дискриминирани в различни аспекти от живота си и че като отказва да разреши тази джамия, съветът отказва членове на вашата общност тяхното основно право на религиозно поклонение. Вие сте наясно, че някои от вашите членове имат по-екстремни възгледи от официалните възгледи на Асоциацията и сте загрижени, че някои мюсюлмани са реагирали бурно на атаките срещу техните общности. Вие сте обезпокоени от факта, че отмяната на решението ще отчужди още повече мюсюлманските жители и може да доведе до допълнително нарастване на насилието между общностите.
  1. Групите обявяват накратко аргументите заедно с предложенията да подкрепят или не изграждането на джамия.

Дискусия:

  • Колко лесно беше да бъда във вашата роля?
  • Мислите ли, че тази ситуация може да се случи в реалния живот?
  • Как бихте реагирали, ако този случай се случи във вашето местоживеене?

Резюме:

1) Повишаване на осведомеността за факта, че свободата на религията и религиозната толерантност са основни

2) ценности, които преобладават във всяка европейска страна, но актовете на дискриминация, основана на религия, все още не са изчезнали и се увеличават. Дискриминацията и нетолерантността са негативни явления, които нарушават човешкото достойнство и човешките права и разпространението на културата на мир и зачитане на човешките права може да помогне за премахването им.

Дейност 4: Водни капки

Тема: Значението на водата в природата. Използването на водата от човека (опазването на околната среда като гражданска компетентност)

Очаквани резултати:

  • Знае, че опазването на водата гарантира правото на човека на живот;
  • Разбира важността на сътрудничеството за опазване на природните ресурси.

Компоненти на гражданските компетентности, които могат да бъдат развити с помощта на предложеното упражнение: умения за сътрудничество; отговорност; гражданско съзнание, умения за решаване на екологични проблеми; солидарност с останалите членове на обществото.

Инструкции:

  1. Дискусия:

Защо водата е важна за живота?

С какво трябва да е полезна водата?

Всички хора на Земята имат ли достъп до чиста вода и защо?

  1. Работа в екип. Всеки отбор пише три идеи за опазване на чистата вода на лист хартия под формата на капка вода.
  2. Представяне на екипна работа: залепете капки на флипчарт, за да създадете воден поток (асоциацията, че всеки от нас е капка, а заедно сме мощна среда…).

Резюме:

Повишете осведомеността за факта, че всеки човек е част от планетата и най-малките му действия влияят на околната среда, така че всеки човек е отговорен за опазването на ресурсите.

Опазването на околната среда, по-специално опазването на водните ресурси, е важно за гарантиране на човешките права, например правото на живот.

Scroll to Top