Компетенциите са способностите, които хората използват, за да се ориентират в своята култура, общност и кариера; те се придобиват чрез умения за учене. Уменията се придобиват чрез приложно разбиране на концепции. Концепциите са елементите на разбирането, които изграждат нашите умения. Обучението, основано на компетентности, поставя основата за цялото бъдещо учене през целия живот. Каквато и да е нечия гледна точка за основните знания, има нарастващ глобален консенсус, че определени критични концепции, умения и компетенции трябва да бъдат разбрани в свят на бързи промени.

Традиционните подходи, които поставят съдържанието в началото на обучението, не успяват да осигурят на обучаемите ключовите компетенции и умения, необходими в реалния свят. Допълнителният страничен ефект често е загуба на ентусиазъм за учене през целия живот. Общност, която насърчава обучаващите се да поемат водеща роля в посоката на своето собствено учене, базирано на компетентности, осигурява контекст за по-задълбочено разбиране на техния свят, от който се нуждаят, за да се възползват от възможностите, които животът им предлага. Традиционните модели на обучение са склонни да се фокусират върху съдържанието и придобиването на знания. Поставянето на съдържание в началото на обучението днес обаче не успява да предостави на младите ключови компетентности и умения, необходими за навигация в реалния свят. Една нова парадигма на учене трябва да измести фокуса си към учене, основано на компетентности, за да подготви по-добре учащите се за ангажираност през 21-ви век.

В света преди Интернет книгите и учителите бяха основните отправни точки за знания. В дигиталната ера това вече не е така. Изчислено е, че през следващото десетилетие между 30-50% от всички работни места могат да бъдат заменени от машини. Това има огромно значение за уместността на знанията в един развиващ се дигитален свят. Съдържанието ще става все по-неуместно и следователно образователните модели, фокусирани върху предоставянето на съдържание, ще стават все по-остарели. Компетенциите, уменията и концепциите са ключовите компоненти на обучението, необходими за подготовката на младежите за свят на постоянна промяна. Те могат лесно да бъдат прикрепени към съдържание, за да подобрят всички учебни преживявания. Следователно съдържанието не трябва да остава движеща сила за обучение.

Компетенциите са способностите, които хората използват, за да се ориентират в своята култура, общност и кариера; те се придобиват чрез умения за учене. Уменията се придобиват чрез приложно разбиране на концепции. Концепциите са елементите на разбирането, които изграждат нашите умения. Обучението, основано на компетентности, поставя основата за цялото бъдещо учене през целия живот.

Степента на промяна, настъпваща във връзка с това, което се възприема като първите десет ключови компетенции и умения от Световния икономически форум, подчертава гъвкавостта, необходима за осигуряване на последователно подходящ образователен модел. Това ще изисква учебните общности да следят зорко глобалните тенденции и промени, за да останат актуални с подбрани учебни преживявания, базирани на компетентности. Ученето днес трябва да бъде свързано чрез различни трансдисциплинарни контексти, където е възможно. Преподаването на линейно съдържание или предмети няма да подготви младежите с компетенциите или уменията, необходими за решаване на проблеми, изискващи сложни, многостранни подходи. Живеем в дигитална ера, в която сме готови да създадем учебни преживявания, за да предоставим на младите компетенции, умения и концепции за справяне и разрешаване на проблемите, възникващи в нашия свят. Дигиталната ера ни предостави перфектната платформа за поддръжка, от която да го направим.

Първите десетилетия на 21-ви век са свидетели на повишен фокус върху компетенциите и уменията като градивни елементи за обучение, готово за бъдещето. Развиването на широки и подходящи основни компетенции и умения е от решаващо значение в епоха, в която учащите имат по-голям достъп до безкраен океан от знания. Проучването на образователните приоритети в страни на всеки континент подчертава всеобщия консенсус по отношение на преподаването на компетенции и умения. Предизвикателството е как да обединим този нов фокус върху обучението, базирано на компетентности, без да изоставяме основните концепции, които до известна степен са базирани на съдържание.

В една нова парадигма на учене уменията за грамотност и смятане остават от решаващо значение, но усвояването им само по себе си не подготвя в достатъчна степен младежта да успее и да се ориентира в 21-ви век. Холистичен набор от необходими злини, които се простират във физическа, социална, когнитивна, дигитална, творческа и емоционална сфера.

Световният икономически форум подчертава степента на промяна, настъпваща във връзка с това, което се възприема като първите десет ключови компетентности и умения. Той се фокусира върху последиците от така наречената „четвърта индустриална революция“ и прогнозираните промени в уместността на уменията в очакван период от пет години:

В рамките на такъв кратък период от време променящите се нужди на работното място, технологиите и работната сила изобразяват променящите се приоритети в компетенциите и уменията. Това има огромни последици за това какво трябва да планират учебните общности и подкрепя важността на гъвкавите рамки за проектиране на обучение, базирани на компетентности, които да се адаптират съответно. Освен това Цел 4 на ООН за устойчиво развитие определя уменията за грамотност и смятане, уменията за заетост и предприемачество и уменията, необходими за насърчаване на устойчивото развитие, като цели за всички деца и младежи до 2030 г. Създаването на холистична учебна програма, която е подходяща за целта, е от решаващо значение за успешно предоставяне на уменията, посочени в тази цел. Обучението днес трябва да бъде свързано чрез различни трансдисциплинарни контексти – формални и неформални и в местните общности и глобалните общества. Разбирането на тези връзки създава преносими компетенции и умения. Диаграмата по-долу показва връзки, които учебните общности трябва да разберат и да поемат отговорност да приемат, за да подготвят обучаемите по подходящ начин:

Новата парадигма на обучение трябва да позволи на учениците да привържат действие към конкретно съдържание. В този учебен сценарий съдържанието надхвърля защо и как. По-конкретно, придобиването на умения и компетенции се постига чрез прикачване на задачи към концептуално съдържание. Този контекст премества ученето отвъд простото усвояване на съдържанието, така че то става индивидуално подходящо и ангажиращо, защото вече не става дума само за запомняне и извръщане на информация.

Scroll to Top